ORIGIN\ALBERTE KOLEKCJA SZTUKI DLA HOTELU W PARYŻU

origin_hotelAlberte_kolekcjasztuki

ORIGIN/ALBERTE

kolekcja sztuki butikowego hotelu
w Paryżu

Magda Głodek to artystka, która nieustannie się rozwija, poszukując wciąż nowych form wyrazu artystycznego odczuwania emocji i relacji. Nie poprzestając na dotychczasowych osiągnięciach, pracuje nad cyklem obrazów „Origin”, wyrażając siebie i swoje współodczuwanie świata poprzez abstrakcyjną formę. W ramach cyklu „Origin” powstaje kolekcja obrazów „Origin/Alberte”. Inspiracją do jej stworzenia jest kontekst łączący właścicieli kolekcji z produkcją wysokogatunkowego koniaku i korków do wina. Połączenie z naturą i międzypokoleniowe relacje to punkt wyjścia w tych artystyczno-estetycznych rozważaniach. Artystka w charakterystyczny dla siebie sposób z dużą dozą wrażliwości, uważności i czułości, które dotąd znane nam były z obrazów z kobiecymi wizerunkami, poprzez abstrakcyjną formę wznosi się ponad dotychczasowe doświadczenia. Harmonijnie łącząc barwy, daje poczucie ukojenia i spokoju, by za chwilę przejść w dynamiczne struktury i zestawienia, wprowadzając do swojego malarstwa barwy i odcienie, których dotąd nie używała. Bordo i wszelkie pochodne mu odcienie, przywodzą na myśl barwę i płynną strukturę trunku. Mocne akcenty kolorystyczne, czerni i głębokich ziemistości, pojawiają się zgrabnie, organicznie wyłaniając się z palety szarości i bieli. Szkarłatny kolor zmysłowo rozlewa się i zespaja pozostałe elementy kolorystyczne i fakturalne, mimo iż kontrastowy i dominujący w swej palecie, tutaj tak spójnie estetycznie rozlewa się pod fakturą farb. Struktura tych fakturalnych płócien wyczuwalna jest pod palcami. Każdy ślad farby, warstwa po warstwie, konsekwentnie nakładany, tworzy obraz historii w procesie twórczym artystki. To zapis emocji towarzyszących powstawaniu obrazów, a w odniesieniu do cyklu, zapis międzypokoleniowych pasji i tradycji winiarskich.

W dziełach widać wyraźne nawiązanie do natury, krajobrazu winnic, linearnie ułożonych rzędów winorośli. W strukturze prac można odnaleźć podobieństwa do Tortula Compniacensis, grzyba charakterystycznego dla procesu powstawania koniaku. Płynne, organiczne formy inspirowane są środowiskiem naturalnym francuskich winnic, zmianami i procesami w niej zachodzącymi. To artystyczna interpretacja, metafora natury i człowieka, gdzie linie są jak korzenie, będące międzypokoleniowymi połączeniami. Regularne procesy w naturze są jak powtarzalne kody kulturowe i pokoleniowe. Tak jak w sferze ludzkiej przenoszone są geny, zachowania i obyczajowe uwarunkowania, tak w naturze procesy odradzają się cyklicznie, zgodnie z fazami księżyca i porami roku. Roślinność potrafi żyć w symbiozie, ale są także gatunki ekspansywne, dominujące, destrukcyjne, analogicznie jak w naturze ludzkiej. W takim kontekście warstwy struktur i faktur kreowanych na płótnach Głodek, symbolizują emocjonalność człowieka i stają się odniesieniem do struktur w naturze.

Tekst kuratorski Izabela Rogala

fot. Jolanta Wachel


glodekmagdalena_origin
origin_alberte_detale3

Origin/Alberte to wyjątkowa kolekcja sztuki stworzona dla butikowego hotelu Alberte w historycznej 7 dzielnicy Paryża. Kolekcja zawiera 24 obrazy.